Potkaní lékárnička

Štěstí přeje připraveným. Proto je dobré mít i pro potkany jejich vlastní lékárničku. Ne vždy se dá rychle zaběhnout do lékárny. A jak by měla taková potkaní lékárnička vypadat? Zde naleznete, jaká dezinfekce je vhodná, co dát jako první pomoc, když se potkani rozpčíkají, jak na zažívací potíže a jaké ostatní přípravky by se mohly hodit + doplňky jako inkontinenční podložky.

Berte ale na vědomí, že lékárnička není všemocná a pokud bude problém vážnější, je nutné navštívit veterináře. Mapa veterin: https://vet.sochp.cz/

Dezinfekce

Betadine roztok – Nejběžněji používaná dezinfekce, která neštípe jako jiné. Pro použití na potkany ředíme 1:10 s vodou (1 dílek Betadine a 10 dílků vody). Vhodná jak na rány, tak na proplachování abscesů. Při použití buďte opatrní, docela barví.

Hypermangan – Jedná se o nafialovělé krystalky. Hypermangan napomáhá ránu zatáhnout a zastavit krvácení. POZOR – při manipulaci s ním buďte opatrní, jedná se o docela agresivní látku. Pro použití u potkanů ředíme na slabounce fialový roztok. Vyšší koncentrace může kůži popálit. Stejně jako Betadine barví.

Nachlazení

Směs bylin na čaj – Úplně nejlepší variantou je koupit sušené bylinky třeba na Rodentia.cz a výluh podávat do napáječky. Aby potkanům více chutnal, můžete ho osladit medem či jitrocelovým sirupem (po vychladnutí).

Dětský průduškový čaj – Pokud zrovna nemáte po ruce bylinky, lze stejně tak dobře použít dětský průduškový čaj.

Jitrocelový sirup – Důležité je koupit dětský sirup BEZ ALKOHOLU. Je sladký, potkanům většinou chutná sám o sobě, ale pokud ho nebudou chtít, můžete ho podávat na pamlsku a nebo stříkačkou vstříknout do tlamy. Existuje vícero druhů i v kombinaci s jinými bylinkami.

Vibracil – Pomáhá uvolnit dýchací cesty. Nekapeme přímo do čumáku, ale nad čumák.

Nasivin pro kojence – Platí to samé jako pro Vibracil.

Zažívací potíže

Živočišné uhlí – Může se stát, že potkan sežere něco, co nemá (třeba nakouše tubu s léky). V tom případě je dobré podat živočišné uhlí. Uhlí podáváme tak, že tabletku nadrtíme, smícháme s vodou a vstříkneme stříkačkou do tlamy.

Smecta – Dává se čtvrt pytlíčku na 250 ml vody do napáječky. Nebarví stolici a tak neskrývá, zda se v ní nenachází krev. Opět lze použít, když potkan sežere, co nemá, nebo když má průjem.

Další přípravky, které by se mohly hodit

Stronghold/Selehold/Advocate – Jedná se o spot-on pipetu proti parazitům. Při použití verze pro koťata/štěňata platí, že se dává 0,01 ml na 100 g váhy potkana. Jedná se přípravky na předpis, ale lze si je po domluvě s veterinářem zaopatřit do zásoby.

OphthalmoSeptonex – Lze použít při počátečních zánětech oka. Avšak zde platí, že je mnohem lepší navštívit veterináře, který určí dávkování.

Kostivalová mast – V případě namožení packy či zlomeniny lze jemně vmasírovat.

Nutriční pasty – Mezi ověřené pasty patří Calopet a Gim cat multivitamin. Pastu podáváme jako doplněk stravy při rekonvalescenci a nebo potkanům, kteří vlivem nemoci/stáří ubírají na váze.

Aptus Apto-flex pro kočky – Vhodný pro oddálení příznaků stáří v podobě postupného ochrnování zadních končetin. Podáváme 0,2 ml 1x denně.

Doplňky

Ostré kleštičky na drápky – Pro případ, že potkanům budou přerůstat drápky a bude potřeba je zastřihnout.

Injekční stříkačky různých velikostí a jehly – Skvělí pomocníci při dávkování léků, rozdělování antiparazitik, podávání léků či proplachování abscesů.

Inkontinenční podložky – Hodí se místo podestýlky do boxu pro potkana po operaci, aby se zajistilo co nejvíce sterilní prostředí. Zároveň je to skvělý pomocník, pokud potřebujete zjistit, zda má potkan moč v pořádku (nečůrá krev), pro zajištění vzorku stolice atd.

Autor: Tereza Lubijová (Chs Silent Valley)