Krmení

Jelikož potkani jsou schopni se přejídat a ládovat do prasknutí, je důležité dbát na správný jídelníček a výběr kvalitního krmení. U nás potkani dostávají Utahraptor z Rodentia.cz. Každopádně se žádnou směskou z tohoto eshopu nešlápnete vedle.

Základem je, že denní dávka by měla být 1 polévková lžíce na potkana na den. U mláďat do 3 měsíců můžete dávat, co hrdlo ráčí, ale pak je potřeba opravdu dodržovat dávkování.

Výběr směsky

Správná volba je velmi důležitá a měla by zohlednit přísun pamlsků a jiných pochutin během dne. Pokud rádi dáváte pamlsky navíc, je lepší vzít směsku bez pamlsků a co nejvíce základní. Pokud pamlsky bokem nedáváte a nebo dáváte jen zřídkakdy, klidně sáhněte po nějaké té bohatější.

Kromě výše zmíněného je také důležité brát v potaz kondici potkana. Pokud máte gaučového povaleče, opět bychom doporučili brát spíše základní směsky. Pokud je potkan při těle, je dobré mu zakoupit směs na hubnutí a pokud máte mláďata, tak se nebojte jim koupit nějakou pořádně vydatnou.

Doplňky

Směsku je dobré doplňovat o přísun čerstvé zeleniny a ovoce, popřípadě jim můžete jídelníček zpestřit čerstvými klíčky. Zeleniny se nemusíte bát a může ji dávat, co hrdlo ráčí. U ovoce buďte spíše opatrnější. Vyvarujte se citrusům, ty nejsou vhodné.

Živočišnou bílkovinu by měli potkani dostávat s mírou. Vajíčko, tvaroh či kousek masa bychom neměli dávat častěji než jednou týdně a jen menší množství (nedávat jedno celé vajíčko na potkana atd).

Občas můžete denní dávku zrní vynechat a místo ní potkanům udělat třeba nekořeněné rizoto nebo těstoviny se zeleninou, masem, tvarohem… Také to lze využít jako nouzové krmení, když dojde zrní a ještě nepřišlo nové.

Více informací

Pro více informací můžete navštívit https://www.sochp.cz/jak-krmit/, kde naleznete toto téma probrané více do hloubky a zároveň doporučujeme si přečíst příručku o výživě potkanů, kde je podrobněji vypsáno, co jak často podávat a čemu se vyhýbat.

Autor: Tereza Lubijová (Chs Silent Valley)